Základní info a propozice

Celostátní sportovní hry pro sluchově postižené žactvo, 57. ročník

Bulletin ke stažení 

Všeobecná ustanovení

1. Pořadatel: Z pověření Institutu dětí a mládeže MŠMT ČR

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola pro sluchově postižené Výmolova 169, Praha 5- Radlice

2. Datum: 7. - 9. září 2022. 

3. Místo konání: Praha

4. Účastníci: Žáci základních škol pro sluchově postižené, ČR

5. Řídící pracovníci: 

 Ředitel CSH: Mgr. Tomáš Bogner

Zástupce ředitele: PaedDr. Eva Bělková

Atletika: Mgr. Jiří Pouska

Basketbal: PaedDr. Eva Bělková

Malá kopaná: Mgr. Jiří Zajko

Plavání: Mgr.David Ryjáček

Člen OV: PaedDr. Miroslav Hula

Člen OV: Mgr. Jaromír Čech

6. Ubytování: Praha - Hotel Duo, Teplická 492, Praha 9;

SŠ, ZŠ a MŠ pro sluchově postižené, Praha 5, Výmolova 169

7. Stravování: 

Začíná dne 7. 9.. 2022 večeří ve škole Výmolova, končí dne 9. 9. 2022 obědem (balíček)

8. Jízdné: Účastnící si cestu hradí z prostředků vysílající organizace, případná přeprava v průběhu her bude zajištěna a financována organizátory.

9. Příjezd účastníků: dne 7. 9. 2022  (Škola Výmolova, Výmolova 169, Praha 5).

10. Odjezd účastníků: dne 9. 9.  2022

11. Počet účastníků:Z každé školy max. 19 účastníků (16 + 3 vedoucí, 8 chlapců a 8 dívek). Počet chlapců a dívek nelze upravit směrem nahoru.

12. Závazné přihlášky: Přihlášku školy vyplní a odešlou do 28. 2. 2022 prostřednictvím dotazníku

MS Forms na odkaze, zaslaného mailem na oficiální emailový kontakt školy.

Přihláška obsahuje, kterých sportů se škola zúčastní, počty účastníků.

Školy vyplní soupisku a odešlou mailem do 31. 5. 2022. Formulář soupisky bude vedoucím výprav zaslán na jejich kontaktní e-mailové adresy uvedené v přihlášce. Soupiska obsahuje informace o osobních údajích členů výpravy a nasazení sportovců do daných disciplín.

Při příjezdu předloží vedoucí výpravy pořadatelům 1 x soupisku, potvrzení o způsobilosti k soutěžení na CSH, potvrzení o bezinfekčnosti a souhlas se zpracováním osobních údajů. Soupisky musí být potvrzeny ředitelem školy. Formulář obsahující čestné prohlášení a souhlas bude zaslán na kontaktní email.

13. Účastnický poplatek:Za každého účastníka CSHSPŽ (včetně doprovodu) bude vybírán účastnický poplatek ve výši 500 Kč. Začátkem srpna 2022 bude školám zaslána faktura ve výši dané počtem účastníků.

14. Startující: Žáci přihlášených škol - ročník narození 2005 a mladší, vylosování - konec března nebo začátek dubna 2022.

15. Vylosování: Provedou řídící pracovníci organizačního výboru CSH během dubna 2022.

16. Porady vedoucích: každý den po 21.00

17. Kontakt: www.vymolova.cz, skola@vymolova.cz, tel.: 777 984 191

Technická ustanovení

Soutěží se v atletice, basketbalu dívek, malé kopané chlapců a v plavání.

1. Předpis: Soutěží se podle pravidel uvedených sportů, podle soutěžního řádu a směrnic těchto propozic.

2. Systém soutěží: Atletika je soutěží jednotlivců a družstev. V kolektivních sportech se utkávají družstva ve skupinách podle počtu přihlášených. Počty ve skupinách určí organizační výbor před losováním v dubnu 2022.

3. Podmínky účasti: Každý závodník musí být žákem školy, za kterou startuje. Příslušnost žáka ke škole bude potvrzena na soupisce, kterou potvrdí ředitel školy. Porušení podmínek bude potrestáno diskvalifikací jednotlivce, družstva, případně celé školy.

4. Protesty: Protesty se podávají nejpozději do 30 min po skončení jednotlivých soutěží vedoucímu soutěže. Vklad činí 100 Kč. Pozdější protesty nebudou uznány.

5. Hodnocení: Každá soutěž (atletika, basketbal dívek, malá kopaná chlapců, plavání) se hodnotí samostatně. V každé disciplíně získá škola počet bodů podle svého umístění, maximální počet udělovaných bodů je stejný jako počet přihlášených škol na CSH. Jednotlivé sportovní disciplíny - atletika, plavání, basketbal, malá kopaná - jsou bodově hodnoceny rovnocenným způsobem. Na závěr se provede přehled pořadí škol podle získaných bodů a počty získaných medailí. Celkové pořadí škol se určí součtem získaných bodů v jednotlivých disciplínách.

6. Odměny: První tři závodníci i členové štafet (atletika, plavání) obdrží diplom a medaili. Členové družstev na prvních třech místech (basketbal, malá kopaná) obdrží medaili a diplom.

První tři družstva v jednotlivých soutěžích (atletika, basketbal, malá kopaná, plavání) a první tři školy v celkovém pořadí CSH obdrží pohár.

Věcné odměny budou udělovány dle finančních možností pořadatele.

7. Vyhlášení vítězů: Vyhlášení vítězů se uskuteční v průběhu a na konci sportovních her.

8. Připomínky: Řešení neočekávaných a sporných situací bude plně v pravomoci organizačního výboru.

Atletika

1. Startující: Za každou školu mohou startovat v každé disciplíně dva závodníci.

Jednotlivec může startovat maximálně ve třech libovolných disciplínách
a ve štafetě.

2. Kategorie: Dívky: 60 m, 800 m, skok vysoký, skok daleký, vrh koulí 3 kg

Chlapci:60 m, 1500 m, skok vysoký, skok daleký, vrh koulí 4 kg

Smíšená štafeta na 4 x 60 m (2 dívky + 2 chlapci)

3. Disciplíny: Běh na 60 m se uskuteční maximálně v 5 rozbězích. Do finále postupuje z jednotlivých rozběhů max. 8 závodníků podle časů.

Starty 60 m - pro start bude použita startovací pistole, první chybný start se vrací, druhý špatný start - diskvalifikace (kterýkoliv závodník, který pokazí druhý start).

V případě rovnosti časů rozhoduje umístění v rozběhu. Je-li umístění závodníků stejné, rozhoduje los. O konečném pořadí rozhoduje čas dosažený ve finále. Pořadí ostatních závodníků se určí podle časů dosažených v rozbězích.

V běhu na 800 m a 1500 m - počet rozběhů určí organizační výbor podle podmínek pořádající školy a podle počtu účastníků. Každá škola v soupisce označí pro rozběh A rychlejšího závodníka.

Smíšenou štafetu na 4 x 60 m tvoří 2 dívky a 2 chlapci. Pořadí jednotlivých běžců určí vedoucí školy. Pro start bude použita startovací pistole. Pravidla viz. příloha č. 3.

Ve skoku dalekém mají všichni závodníci 3 pokusy. Do finále postupuje 8 nejlepších závodníků k dalším 3 pokusům. Za nezdařený pokus se považuje odraz za nebo vedle odrazové čáry, použití přemetu či salta při rozběhu nebo skoku, dotyk půdy mezi čárou odrazu a doskočištěm, vracení se po doskoku přes doskočiště.

Ve skoku vysokém dívek je základní výška 95 cm. Zvyšuje se po 5 cm do výšky 135 cm a dále po 3 cm. Podmínkou uznání skoku je odraz jednou nohou.

Ve skoku vysokém chlapců je základní výška 115 cm. Zvyšuje se po 5 cm do výšky 155 cm a dále po 3 cm. Podmínkou uznání skoku je odraz jednou nohou.

Pořadí při shodě: 1. menší počet pokusů na poslední výšce

2. celkový počet neúspěšných pokusů (neplatných)

3. celkový počet pokusů

Ve vrhu koulí mají všichni závodníci 3 pokusy. Do finále, ve kterém mají další 3 pokusy, postupuje 8 závodníků s nejlepším výkonem. Platný pokus - vrhač musí po vrhu vždy kruh opustit zadní polovinou, nesmí překročit ani z vrchu došlápnout na bílé břevno přední části kruhu. Hod není povolen. Základním rozdílem je, že při vrhu za vrhanou koulí jde zápěstí a pak až loket. Při hodu, loket podbíhá zápěstí či kouli.

4. Ceny: První tři závodníci z každé kategorie a disciplíny dostanou medaili a diplom. Členové štafety na prvních třech místech obdrží medaili a diplom.

5. Hodnocení: Závodník získává body podle svého umístění v dané disciplíně. Maximální počet bodů je dán počtem přihlášených atletů do disciplíny. Vítěz získá maximální počet bodů, druhý o bod méně atd.

Pokud nebude mít závodník v technických disciplínách žádný platný pokus, získá 1 bod. Pokud je závodník diskvalifikovaný, získá 1 bod. Pokud závodník do závodu nenastoupí, má 0 bodů.

V pořadí štafet je získaný počet bodů násoben 4x.

6. Pravidla atletiky: https://www.atletika.cz/clenska-sekce/rozhodci/legislativa/pravidla-atletiky/

Plavání

1. Startující: Za každou školu mohou startovat v každé disciplíně 2 závodníci. Ve štafetě startují 4 závodníci (2 chlapci + 2 dívky).

2. Plavecké dráhy: Soutěže budou probíhat na plaveckých drahách o délce 25 m.

3. Disciplíny: Děvčata: 50 m volný způsob

50 m prsa

Chlapci: 50 m volný způsob

50 m prsa

Smíšená štafeta: 4 x 50 m volný způsob

4. Organizace závodů: Soutěží se podle platných pravidel plavání. Pořadí se určuje podle dosažených časů. Závodníci musí mít řádný úbor pro plavecké soutěže.

Start: Provádí se skokem nebo odrazem o stěnu z vody. Slovní pokyny: "na bloky", "na místa", "vpřed" - jsou doprovázeny pohybem praporku. První chybný start se vrací, druhý špatný start - diskvalifikace (kterýkoliv závodník, který pokazí druhý start).

Dle možností bude využito světelné startovací zařízení.

Volný způsob: Závodník může plavat jakýmkoliv způsobem a v průběhu může měnit plavecký styl. V cíli musí provést dohmat řádným způsobem.

Prsa: Tělo plavce spočívá na prsou, pohyby paží i nohou jsou prováděny současně a ve stejné vodorovné poloze. V cíli se plavec musí dotknout stěny bazénu oběma rukama současně. Závodník musí plavat celou trať stejným způsobem.

Štafeta: Další závodník může odstartovat teprve po dotyku předchozího závodníka stěny bazénu.

Hodnocení: Pořadí závodníků je bodované tak, že první závodník dostane tolik bodů, kolik závodníků je přihlášených do dané plavecké disciplíny. Druhý dostane o bod méně atd. Pokud závodník závod nedokončí, získá 1 bod. Pokud je závodník diskvalifikován, získá 1 bod. Pokud závodník do závodu nenastoupí, má 0 bodů. V pořadí štafet je počet bodů násoben 4x.

5. Vylosování: Rozdělení do rozplaveb provede organizátor na základě uvedených časů závodníků a štafet v soupiskách.

6. Ceny: První tři závodníci v každé disciplíně a členové štafet dostanou medaili a diplom.

Start plavání

bude vysvětleno a předvedeno před soutěží

Basketbal

l. Předpis: Soutěží se podle pravidel basketbalu (příloha č. 1) a podle směrnic tohoto rozpisu. Na soupisce bude max. 8 dívek.

Utkání se skládá ze dvou poločasů po 8 minutách hrubého času.

2. Organizace soutěže: Hraje každý s každým ve skupinách podle počtu přihlášených družstev.

Do skupin se nasazuje podle výsledků z posledního ročníku her. Při třech skupinách se nasazuje 1,2,3. Při dvou skupinách 1,2. Při jedné skupině

a počtu 6, 5. se pořadí do tabulky zapíše podle výsledků předchozích sportovních her.

Hrací systémy

Při účasti devíti a více škol se hraje ve třech skupinách systémem každý s každým jednokolově,
do semifinále postupují první a druhý ze skupin, ostatní do skupin o konečné celkové pořadí.

Semifinále - postupový klíč - pro 3 základní skupiny A, B, C:

A1 - C2 vítěz postupuje do finálové skupiny o 1. - 3. místo, poražení do skupiny o 4. - 6. místo.

B1 - A2 vítěz postupuje do finálové skupiny o 1. - 3. místo, poražení do skupiny o 4. - 6. místo.

C1 - B2 vítěz postupuje do finálové skupiny o 1. - 3. místo, poražení do skupiny o 4. - 6. místo.

Při počtu přihlášených družstev 7, 8 a dvou tělocvičnách budou zápasy probíhat ve dvou skupinách. Z každé skupiny postupují dvě družstva do finálové skupiny. Semifinále se nehraje.

Při počtu 6 přihlášených družstvech a méně se hraje systémem každý s každým.

3. Vylosování: Soutěž vylosuje organizační výbor CSH v dubnu 2022 na základě přihlášek.

4. Kritéria pro postup a určování pořadí ve finálových skupinách:

a) při rovnosti klasifikačních bodů dvou družstev rozhoduje výsledek vzájemného utkání

b) v případě nerozhodného výsledku u 3 a více družstev platí:

  • rozdíl bodů (košů) ze všech utkání ve skupině
  • počet vstřelených bodů (košů) ze všech utkání ve skupině

c) poslední možností je los o celkovém pořadí

5. Ceny: První tři družstva obdrží diplom a pohár, každý člen těchto družstev obdrží medaili.

Malá kopaná

1. Předpis: Soutěží se podle pravidel malé kopané (příloha č. 2).Na soupisce bude max. 8 chlapců. Pokud škola nesoutěží v basketbalu, mohou se malé kopané účastnit i dívky a tím doplnit chlapecký tým.

2. Organizace soutěže: Hraje každý s každým ve skupinách podle počtu přihlášených družstev. Do skupin se nasazuje podle výsledků z posledního ročníku her. Při třech skupinách se nasazuje 1,2,3. Při dvou skupinách 1,2. Při jedné skupině a počtu 6,5... se pořadí do tabulky zapíše podle výsledků předchozích sportovních her.

Hrací systémy:

Při účasti devíti a více škol se hraje ve třech skupinách systémem každý s každým jednokolově, do semifinále postupují první a druhý ze skupin, ostatní do skupin o konečné celkové pořadí.

Semifinále - postupový klíč - pro 3 základní skupiny A, B, C:

A1 - C2 vítěz postupuje do finálové skupiny o 1. - 3. místo, poražení do skupiny o 4. - 6. místo.

B1 - A2 vítěz postupuje do finálové skupiny o 1. - 3. místo, poražení do skupiny o 4. - 6. místo.

C1 - B2 vítěz postupuje do finálové skupiny o 1. - 3. místo, poražení do skupiny o 4. - 6. místo.

Při počtu přihlášených družstev 7, 8 budou zápasy probíhat ve dvou skupinách. Z každé skupiny postupují dvě družstva do finálové skupiny. Semifinále se nehraje.

Při počtu 6 přihlášených družstvech a méně se hraje systémem každý s každým.

3. Vylosování: Soutěž vylosuje organizační výbor CSH v dubnu 2022 na základě došlých přihlášek.

4. Kritéria pro postup a určování pořadí ve finálových skupinách:

Kritéria pro určení pořadí

1. Počet bodů

2. Při rovnosti bodů

a) vzájemné utkání

b) celkový brankový rozdíl ze všech utkání

c) vyšší počet vstřelených branek

d) 5 pokutových kopů (pravidla pokutových kopů viz vyřazovací utkání)

e) dále pokutové kopy po 1 do rozhodnutí.

3. Při rovnosti bodů (u 3 a více týmů)

a) celkový brankový rozdíl ze všech utkání

b) vyšší počet vstřelených branek

c) brankový rozdíl ze vzájemných utkání

d) 5 pokutových kopů - proběhne losování, kdo proti komu bude kopat pokutové kopy

(1-3, 2-3, 1-2)

  • pořadí se určí podle toho, který tým bude mít nejvíce vstřelených pokutových kopů
  • při stejném počtu u 2 týmů se pokračuje v zahrávání po 1 do rozhodnutí
  • při stejném počtu u 3 týmů se pokračuje dle losování po jednom do rozhodnutí.

Vyřazovací utkání:

  • při nerozhodném výsledku následuje 5 pokutových kopů
  • další pokutové kopy po jednom do rozhodnutí
  • 5 pokutových kopů může zahrát kterýkoliv hráč (včetně brankáře a střídajících hráčů). Další pokutové kopy, a to až do rozhodnutí, může zahrát libovolný hráč a to i ten hráč, který pokutový kop již kopal.
  • hráč, který obdržel v utkání (i v předchozím) červenou kartu, nesmí pokutový kop zahrát
  • brankář se může před zahájením kopů vyměnit, a to i s hráči, kteří byli připraveni na střídání.
  • může dojít ke střídání brankáře i v průběhu zahrávání pokutových kopů.

5. Ceny: První tři družstva obdrží diplom a pohár, každý člen těchto družstev obdrží medaili.

...................................................................................................................

Příloha č. 1

KOŠÍKOVÁ (basketbal)

· Košíková (basketbal) je kolektivní sportovní hra. Od ostatních brankových sportovních her se liší tím, že branky jsou nahrazeny koši, které jsou umístěné nad zemí ve vodorovné poloze. Hřiště je dlouhé 26 m a široké 14 m. Maximální povolené odchylky jsou 2 metry na délku a 1 metr na šířku. Koše se skládají z kruhu o vnitřním průměru 45 cm a ze sítěk dlouhých 40 cm. Kruhy jsou umístěny vodorovně ve výšce 305 cm na odrazové desce.

Míč je z gumy nebo umělé hmoty (velikost č. 6).

Košíkovou hrají proti sobě dvě družstva o pěti hráčích. V každém družstvu je omezený počet náhradníků, kteří v průběhu utkání mohou střídat hráče na hřišti.

Výstroj hráčů- dresy jednotné barvy, kapitán družstva je označen páskou na rukávu. Barvu dresů si vybírá družstvo, které je v zápisu uvedeno jako domácí. Každý tým musí mít dva druhy barevně se odlišujících dresů s čísly. Můžou být i rozlišovací dresy s čísly. Nesplněním této podmínky nebude družstvo připuštěno k utkání a výsledek bude kontumován v jeho neprospěch. Pokud nastoupí hráč s brýlemi či sluchadly přebírá vysílající škola plnou odpovědnost za případné zranění žáka či zničení pomůcky. Hráč nesmí nastoupit s předměty, které můžou způsobit zranění (např. řetízky, náušnice, prstýnky, hodinky, piercing atd.) Hráčky musí mít obuv, která je určena pro hru v tělocvičně.

Pokud družstvo nenastoupí k zápasu do 10 minut od stanoveného začátku utkání, kontumačně prohrává. Při kontumaci výsledku se započítává skóre 15:0 a 2 body pro vítěze. Utkání dohraje družstvo, které má na hřišti nejméně 3 hráčky.

Utkání se skládá ze dvou poločasů po 8 minutách hrubého času. Mezi poločasy je 5 minutová přestávka. Během zápasu může družstvo za poločas využít jeden oddechový minutový čas.

Utkání je rozhodnuto, dosáhne-li jedno družstvo v hrací době většího počtu bodů než druhé družstvo.

Prodloužení: Pokud utkání skončí v řádné hrací době nerozhodným skóre, pokračuje se takto - 5 hráček z každého družstva, které v době ukončení utkání byly na hřišti, střílí po jednom trestném hodu - hráčka, která musela v průběhu základní hrací doby opustit hřiště pro 5 osobních chyb, se tohoto rozstřelu nesmí zúčastnit.

Pokud nepadne rozhodnutí o vítězi v tomto rozstřelu, pokračuje se dál ve střelbě trestných hodů až po tzv. "rychlou smrt". Střílející hráčky mohou trenéři určit (mimo potrestaných 5 osobními chybami). Trestný hod provádí vždy nový hráč.

Hodnocení výsledků: vítězné družstvo se klasifikuje 2 body, poražené 1 bodem (včetně bodu za nedohrané utkání) a 0 body za kontumované utkání.

Kontumační výsledek: skóre 0:15 a bez přiznání bodu pro postižené družstvo.

Koše je dosaženo, když míč padne při hře shora do koše a zůstane v něm, nebo jím propadne. Za koš dosažený ze hry, získá družstvo 2 body, pokud není dosažen z prostoru za čarou tříbodového území, kdy se počítá za 3 body. Koš z trestného hodu se počítá za 1 bod. Po dosaženém koši dává míč do hry kterýkoliv hráč družstva, které obdrželo koš. Vhazuje míč z kteréhokoliv místa za koncovou čarou na té straně hřiště, na které padl koš.

Utkání zahajuje rozhodčí ve středovém kruhu rozskokem mezi dvěma soupeřícími hráči. Dotkne-li se míč podlahy, aniž byl předtím udeřen alespoň jedním rozskakujícím hráčem, je rozskok opakován. Při rozskoku zůstávají ostatní hráči vně kruhu do té doby, než je míč udeřen.

· Rozhodčí:

Utkání řídí dva rozhodčí, zapisovatel a časoměřič. První rozhodčí vyhazuje míč ve středu hřiště při zahájení utkání. Na konci každého poločasu zkontroluje zápis a schválí stav. Rozhodčí dávají míč do hry, určují, kdy se míč stal mrtvým, povolují oddechové časy, dávají pokyn náhradníkům ke vstupu na hřiště, podávají míč hráči, který vhazuje ze zámezí. Rozhodčí mají právo rozhodovat o každém porušení pravidel na hřišti i mimo ně kdykoliv od zahájení utkání až do jeho skončení. Jestliže oba rozhodčí rozhodnou v téže akci téměř současně a ocení přestupek různými tresty, platí ten přísnější. Přerušují hru zapískáním, nepískají však po koši dosaženém ze hry nebo po trestném hodu.

· Pravidlo o hřišti:

Hřiště je ohraničeno tzv. hraničními čárami. Čáry na dlouhých stranách se nazývají postranní čáry, na krátkých stranách jsou čáry koncové. Hráči s míčem se nesmějí těchto čar dotýkat a přešlapovat je. To platí i pro hráče, který vhazuje ze zázemí. Při porušení pravidel (pokud není trestný hod) vhazuje hráč družstva, jež se neprovinilo, ze zázemí za postranní čárou. Za koncovou čárou vhazuje družstvo pouze tehdy, přešel-li míč hrací plochu za touto čarou a nebylo dosaženo koše. Středová čára rozděluje hřiště na dvě stejné poloviny.

· Pravidlo o driblingu:

Nejčastějším způsobem uvolňování hráče s míčem v pohybu je dribling. Je to odrážení míče o zem jedním hráčem. Hráč může použít pouze jedné ruky a nesmí dribling přerušovat. Jakmile se dotkne míče oběma rukama, nebo nechá míč spočinout v jedné nebo obou rukou, považuje se dribling za ukončený. Po skončení driblingu, nesmí zahájit další. Hráč, který obdrží míč v pohybu nebo právě dokončil dribling, nesmí s míčem udělat víc než dva kroky, v to počítáme i krok, ve kterém míč přijal. Další dribling může být zahájen, dotkl-li se mezi tím míče jiný hráč, nebo dotkl-li se míč desky nebo koše.

· Pravidlo o drženém míči:

Jestliže dva nebo více hráčů drží na míči pevně své ruce, považuje se to za držený míč. Pokud dojde k drženému míči, je hra přerušena a její opětovné zahájení nastane v nejbližším kruhu rozskokem mezi hráči, kteří drželi míč.

· Pravidlo o krocích:

Pravidlo se týká především hráčů, kteří zahajují nebo ukončují dribling, a kteří chytají míč na místě a v pohybu. Hráč na místě se uvolňuje pomocí obrátek. Využívá k tomu tzv. obrátkové nohy, která musí být stále na místě v kontaktu s podlahou. Druhou nohu může zvedat a opakovaně s ní dokračovat libovolným směrem. Jakmile hráč zvedne obrátkovou nohu, může buď přihrát nebo vystřelit na koš. Nesmí však zahájit dribling! Obdrží-li stojící hráč míč, může provést obrátku a použít kterékoliv nohy jako obrátkové. Hráč, který obdrží míč v pohybu nebo který právě dokončil dribling, má povoleno zastavit pomoci dvoudobého rytmu (dvojtaktu). Pokud hráč s míčem zastaví tak, že má obě nohy na stejné úrovni, může použít jako obrátkové kterékoliv nohy.

· Pravidlo o chybách:

Osobní chyba je porušení pravidel, při kterém dojde k dotyku se soupeřem. Hráč nesmí strkat, držet, obtěžovat, nastavovat nohu, bránit v pohybu soupeři roztažením paží, rameny, kyčlí, koleny nebo ohýbáním těla do neobvyklé polohy. Nesmí se také dotknout soupeře rukou. Dochází k němu i při driblování, kdy hráč narazí do bránícího hráče.

Technická chyba se vztahuje na hráče, který se proviní nesportovním chováním nebo užitím nesportovní taktiky.

Provinilému hráči se chyba zapíše a družstvo je potrestáno trestnými hody, buď přímo na koš nebo vhazováním ze zámezí. Hráč, který se dopustil pěti chyb, už nesmí v utkání nastoupit! Jakmile se hráčky jednoho družstva dopustí 5 chyb v poločase, všechny další chyby se trestají dvěma trestnými hody. Při trestném hodu nesmí nikdo stát uvnitř území pro trestný hod.

· Pravidlo o zahrání míče nohou:

Hraní nohou je posuzováno jako přestupek pouze tehdy, jde-li o úmyslné kopnutí nebo blokování míče kteroukoliv částí hráčovy nohy. Náhodný dotyk nohou se za přestupek nepovažuje.

· Pravidlo o zahrání míče do zadní poloviny ("přes půl"):

Družstvo nesmí vrátit míč zpět ze své přední poloviny do zadní. Hráč nesmí přihrát ani driblovat přes středovou čáru do své zadní poloviny.

· Sekundová pravidla:

U začátečníků je nelze v plné míře uplatnit. Cílem je zamezit nadměrnému zdržování hry.

Porušení sekundových pravidel se posuzuje jako přestupek a má za následek vždy ztrátu míče.

3 sekundy: - žádný hráč útočícího družstva nesmí zůstat déle jak nutnou dobu
v soupeřově vymezeném území. Výjimku tvoří opakované doskakování
po střelbě na koš.

5 sekund: - hráč, který vhazuje ze zámezí, musí v této době hodit míč do hřiště

- těsně bráněný hráč musí přihrát, vystřelit nebo začít driblovat

- hráč, který provádí trestný hod, musí jej uskutečnit do 5 sekund od okamžiku, kdy dostal míč od rozhodčího

8 sekund: - družstvo, které získá míč ve své zadní polovině, musí jej přihrát nebo jinak dopravit během této doby do své přední poloviny

24 sekund: - získá-li družstvo míč, musí se do této doby pokusit vystřelit na koš. Novéobdobí 24 sekund se však nezačne měřit, jestliže je míč zahrán do zámezí a je přisouzen témuž družstvu. Také pouhý dotyk míče soupeřem neznamená zahájení nového období, pokud míč zůstane pod kontrolou stejného družstva.

Příloha č. 2

MALÁ KOPANÁ

· Rozměry hřiště: 40 x 20 m.

· Brankové území má tvar obdélníku. Vyznačí se tak, že jeho šířka je 3 m na každou stranu od brankové tyče a hloubka směrem do hřiště je 6 m.

· Branka: 2 x 3 m.

· Pokutový kop ve vzdálenosti 6 m od brankové čáry.

· Zóna pro střídání je vyznačena 3 m na každou stranu od středové čáry.

· Stolek časoměřičů je umístěn na stejné straně jako zóna pro střídání, v dostatečné vzdálenosti mimo hřiště u středové čáry.

· Míč pro malou kopanou je shodný s míčem na kopanou č. 5.

· Výstroj hráčů: dresy jednotné barvy, brankář odlišný dres, trenýrky (u brankáře povoleny i tepláky), štulpny, holenní chrániče (bez chráničů nesmí brankář ani hráč hrát), kopačky (bez vyměnitelných nebo železných kolíků), kapitán družstva je označen páskou na rukávu. Barvu dresů si vybírá družstvo, které je v zápisu uvedeno jako domácí. Každý tým musí mít dva druhy barevně se odlišujících dresů (můžou být jedny dresy s čísly a jedny rozlišovací dresy). Pokud nastoupí hráč s brýlemi či sluchadly přebírá vysílající škola plnou odpovědnost za případné zranění žáka či zničení pomůcky. Hráč nesmí nastoupit s předměty, které můžou způsobit zranění (např. řetízky, náušnice, prstýnky, hodinky, piercing atd.)

· Doba hry: 2 x 10 minut s pětiminutovou přestávkou.

· Počet hráčů a střídání: 4 hráči v poli + 1 brankář, střídaní během hry neomezené, hráč z pole může do branky, jen je-li míč mimo hru a je-li o tom rozhodčí předem uvědomen. Brankář nemůže vystřídat hráče v poli.

· Oddechový čas: družstvo si může vzít v každém utkání jeden oddechový čas, v délce trvání 1 min. Oddechový čas si může vzít jen to mužstvo, které bude zahrávat aut, trestný kop, případně bude rozehrávat brankář.

· Zahájení a přerušení hry: tým, který vyhrál los si vybírá polovinu hřiště, kde bude začínat nebo si může vybrat míč a začne tedy výkopem ze středu hřiště. Míč může rozehrát jakýmkoliv způsobem. Míč není ve hře, když přejde celým objemem brankovou nebo postranní čáru. Při jakémkoliv rozehrání musí být soupeřící hráč minimálně 3m od míče. V případě nepřímého kopu uvnitř pokutového území, pokud je vzdálenost od branky menší než 3m, stojí hráči bránícího týmu na brankové čáře.

· Míč do hry ze zázemí (aut): provádí se kopnutím.

· Rozehrávání míče od branky: provádí brankář výhozem nebo výkopem z ruky. Pokud brankář položí míč na zem, tak ten je ve hře a soupeřící i vlastní hráč může hrát. Brankář nesmí znovu chytit míč do rukou. Pokud míč chytne je zahráván nepřímý kop z místa přestupku.

· Postavení mimo hru: toto pravidlo neplatí.

· Dosažení gólu: gól je dosažen, přejde-li míč celým objemem brankovou čáru. Gól také platí ze všech přímých volných kopů, z rohového kopu i z výkopu brankáře. Z autového kopu, z výhozu brankáře od branky, z nepřímého volného kopu platí gól pouze v případě, pokud míč kdokoliv z hráčů tečuje. Gól neplatí - z autového kopu (bez teče), z vyhazování brankáře rukou (bez teče), z nepřímého volného kopu (bez teče).

· Pokutový kop: nařizuje se za přestupky ve vlastním pokutovém území.

· Malá domů: rozhodčí nařídí nepřímý volný kop (provádí se z místa přestupku) proti týmu, jehož brankář se dotkne míče rukou poté, co hráč jeho týmu úmyslně přihrál míč nohou (od kolena dolů).

· Osobní tresty: při udělení žluté karty je hráč vyloučen na 2 minuty (pravidlo platí i pro brankáře). Tým pokračuje oslaben o jednoho hráče. Po uplynutí trestu může vyloučený hráč opět nastoupit. Při udělení červené karty mj. jestliže hráč hrubě fauluje, chová se velmi nesportovně, podruhé se proviní žlutou kartou, je hráč vyloučen do konce utkání (rovněž platí i pro brankáře). Oslabený tým dohraje utkání ve sníženém počtu hráčů (vyloučený hráč může zůstat na střídačce). Vyloučený hráč nesmí nastoupit v následujícím utkání. Hlavní rozhodčí může také udělit červenou kartu nehrajícím členům týmu (trenér, vedoucí) za hrubé nesportovní chování. Vyloučený musí opustit prostor v okolí 50 m od hrací plochy a nesmí zasahovat do průběhu utkání, jinak bude utkání kontumováno ve prospěch nepotrestaného týmu.

· Konec utkání:po uplynutí řádné hrací doby. Pokud počet hráčů klesne pod 3 hráče (včetně brankáře), tak platí výhodnější výsledek pro nepostižený tým (aktuální stav na hřišti nebo kontumace 3:0). Kontumace 3:0 nastává i v situaci, kdy jeden tým odmítne z různých důvodů nastoupit k utkání. Rovněž tým, který nenastoupí do 10 minut od stanoveného začátku utkání, tak prohraje kontumačně 0:3. Vítězství 3 body. Nerozhodný výsledek 1 bod.

Příloha č. 3

ŠTAFETA 4x60m

· Předávací území - je dlouhé 20 m. Musí být vymezeno dvěma hraničními čarami a vzdálenými 10 m vpřed i vzad od středové čáry předávacího území

· Štafetový kolík - musí být nesen v ruce po celý závod. Závodníci nesmějí mít rukavice nebo nanášet na ruce materiál nebo látku umožňující lepší držení kolíku. Pokud kolík upadne na zem, musí jej bezpodmínečně zvednout závodník, který jej upustil, smí přitom opustit svou dráhu, nesmí si však takto zkrátit trať. Navíc, pokud kolík upadne tak, že se dostane mimo dráhu nebo dopředu (vč. překročení cílové čáry), závodník, který jej upustil a znovu uchopil, se musí vrátit do místa, kde kolík držel před upuštěním a teprve potom může pokračovat v závodě. Pokud je toto ustanovení dodrženo a není bráněno v závodě jinému závodníkovi, upuštění kolíku nesmí být důvodem k diskvalifikaci. Naopak, pokud závodník toto pravidlo nedodrží, jeho družstvo bude diskvalifikováno.

Při všech rozestavných bězích musí být kolík bezpodmínečně předán uvnitř předávacího území. Předávka začíná v okamžiku, kdy se přebírající závodník poprvé kolíku dotkne a končí teprve v okamžiku, kdy je kolík pouze v ruce přebírajícího závodníka. Rozhodující je poloha kolíku v předávacím území, nikoliv poloha těla nebo končetin závodníků. Předání kolíku mimo předávací území znamená diskvalifikaci.

Před obdržením a/nebo po předání kolíku musí závodníci zůstat ve svých drahách nebo úsecích, ve druhém případě dodržet pozici až do doby, kdy je volná, aby nedošlo ke vzájemné kolizi. Pokud kterýkoliv závodník záměrně brání členu jiného družstva tím, že běží mimo postavení nebo dráhu v závěru svého úseku, jeho družstvo bude diskvalifikováno.

· Pomoc postrčením či jiným způsobem znamená diskvalifikaci.

· Každý závodník družstva může běžet pouze jeden úsek. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky